MAKALELER

Sebze Çorbası

Dr. Emin Mindan, faydalı bir sebze çorbasının nasıl hazırlanacağını sizin için anlatıyor.

Bebek en az 4 ay, ideal olarak 6 ay saf anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü alan bebeklere 6 ayı doldurduktan sonra, katı gıdalara başlanabilir. Katı gıdalara meyve suyu ile başlamak alışkanlık haline gelmiştir. 


Meyve suyuna alışan bebekler, hem anne sütünü (veya mamayı) hem de sebze çorbasını reddederler. Bu yüzden, önce, sebze çorbası, sonra kefirle hazırlanmış yoğurt ve daha sonra da meyve püresi sırayla verilmelidir. Meyve püresini ikindi vakti yoğurt içerisinde vermek daha uygundur. 

Eğer bebek anne sütü ile beslenmiyorsa, ek gıdalara yukarıdaki sıra ile 4 ay bittikten sonra başlanabilir. Ek gıdaları 1- 2 tatlı kaşığı arttırarak alıştırın.

Sebze çorbasına başlarken iki sebze kullanın ( örneğin: kabak, havuç) Sebzeleri pişirdikten sonra, süzgeçten geçirin, her gün 2- 3 tatlı kaşığı arttırarak verin. 4. günden itibaren ılık sebze çorbasına, 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edin. 7. gün doyacak kadar çorbaya alışınca; her gün bir çeşit sebze ilave edin, semizotu, pirinç, patates, domates, mercimek, maş fasulyesi, buğday, maydanoz, kereviz, taze fasulye, yer elması vs. Organik mercimek, maş, buğday ve pirinci marketlerde, organik sebzeleri ise Cumartesi günleri Şişli’de “ Organik Pazar’da “ bulabilirsiniz.